Nawigacja

Wykaz zajęć Koło teatralne Koło historyczne Koło j.polskiego Szachy Eu-geniusz i szkoła tajemnic

Po lekcjach

Eu-geniusz i szkoła tajemnic

Eugeniusz w naszej szkole

 

Wraz z początkiem roku szkolnego 2014/15 gimnazja na terenie Gminy Chełmża przystąpiły do realizacji zajęć w ramach projektu „EU-geniusz i szkoła tajemnic”. Jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany przez Powiat Toruński w partnerstwie z gminami: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łysomice, Miasto Chełmża, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.  Projekt ten ma na celu wsparcie dla uczniów, którzy chcą inwestować w siebie i skorzystać z otwierających się przed nimi nowych możliwości.



W ramach projektu realizowane będą:

1. zajęcia pozalekcyjne z zakresu:

  1. nauk matematyczno-przyrodniczych,

  2. języków obcych,

  3. ICT,

  1. ścieżki edukacyjne z zakresu:
    a. edukacji ekologicznej,
    b. świadomości i ekspresji kulturalnej,
    c. tożsamości regionalnej i wychowania patriotycznego,

  2.  doradztwo edukacyjno-zawodowe,

  3.  wsparcie dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,

  4.  zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

Realizacja projektu będzie trwała do końca roku szkolnego. Do końca września trwa rekrutacja do grup, w których pozostały jeszcze wolne miejsca.

 

Koordynator gminny projektu

Hanna Antkowiak

Pierwsze zajęcia!

Młodzież uczestnicząca w programie „Eu-geniusz i szkoła tajemnic” wyjechała do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, aby wziąć udział w XX Festynie Archeologicznym. Podczas dwóch wyjazdów  – 15 i 17 września – uczniowie zwiedzili stanowiska archeologiczne, przygotowane przez rekonstruktorów, studentów archeologii i pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczny festyn promował 80 lat badań archeologicznych.  Organizatorzy przygotowali niezwykle ciekawe ekspozycje: wioskę neolityczną, osadę łużycką, osadę mezolityczną, zagrodę Wisza, wioskę wczesnopiastowską i kilka innych  miejsc. Dzięki gawędom, opowiadanym przy każdym stanowisku  przez adeptów archeologii zwiedzanie  stało się prawdziwą przyjemnością.

W zrekonstruowanych chatach uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z najróżniejszymi zajęciami ludności wczesnośredniowiecznej takimi, jak: gręplowanie wełny, praca przy warsztacie tkackim, wykonywanie ozdób, farbowanie materiałów, zielarstwo, garncarstwo, produkcja smoły i dziegciu, bartnictwo, uprawa roli (głównie orka) i inne. W osadzie neolitycznej młodzież obserwowała proces gładzenia kamieni, produkcję narzędzi krzemiennych i pochówek z okresu neolitu. Bardzo ważnym elementem wycieczki była możliwość zapoznania się z   zadaniami archeologów w trakcie wykopalisk i sposobami konserwacji eksponatów. Można było posłuchać i obejrzeć jak konserwuje się ceramikę, jak zabezpiecza się kości ludzkie i zwierzęce a także zapoznać się z  dendrochronologią.

Szczególnym zainteresowaniem naszych gimnazjalistów cieszyły się walki wojów słowiańskich.

Pobyt w Rezerwacie Archeologicznym był niezwykłą przygodą dla młodzieży, spotkaniem  z bardzo odległą historią, która tym razem była na wyciągnięcie ręki. Wycieczkowicze odbyli podróż przez trzy epok: kamienia, brązu i żelaza.  Liczne atrakcje i interesujące zaprezentowanie osiągnięć naszych przodków  przygotowane z myślą o zwiedzających zachęciły naszą młodzież do odwiedzenia Biskupina w przyszłym roku.

Zobacz zdjęcia w galerii

 

Gramy w szachy

Od września uczniowie II a systematycznie uczestniczą w zajęciach szachowych w ramach projektu "EU-geniusz i szkoła tajemnic". Gra w szachy pełna jest tajemnic, ale dzięki zajęciom chłopcy je powoli odkrywają. Odkrycia o tyle przyjemniejsze, że uczniowie grają w szachy, używając profesjonalnego sprzętu zakupionego w ramach projektu. 

Iwona Pietrowska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Zelgnie
    Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Zelgnie, Budynek Pluskowęsy
    Pluskowęsy 71
    87-140 Chełmża
  • 056 675 35 68

Galeria zdjęć