Nawigacja

 • Już wkrótce!!!

  Już wkrótce!!! - Obrazek 1 Zapraszamy na KONCERT WIGILIJNY:) 19 grudnia - godz. 18.00 - budynek naszej szkoły w Pluskowęsach!!! Będzie, jak zawsze, magicznie i świątecznie!!!

   

 • 4 grudnia wydzielał się dwutlenek węgla:)

  4 grudnia wydzielał się dwutlenek węgla:) - Obrazek 1Uczniowie klasy 8a  wykonali  doświadczenia fizyczno-chemiczne dla koleżanek i kolegów ze szkoły. Doświadczenia dotyczyły otrzymywania dwutlenku węgla, napięcia powierzchniowego, gęstości, dyfuzji, ciśnienia itp. Uczniowie  pokazali, że bez sprzętu laboratoryjnego można wykonać ciekawe eksperymenty.
  Pokazy zachwyciły widownię, która klaskała, wzdychała …
  8a wykonała pokazy w ramach zajęć rozwijających nauki przyrodnicze.

  Uczniów przygotowała pani Agnieszka Hońdo-Brudz.

 • DZIEŃ WOLONTARIUSZA

  DZIEŃ WOLONTARIUSZA - Obrazek 15.12. to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji społeczność uczniowska naszej szkoły zorganizowała happening promujący wolontariat. Młodzi głośno powiedzieli, że działają, organizują zbiórki, pomagają, włączają się w różne akcje. Po prostu - warto pomagać! Nad całością czuwała p. Renata Szymecka.

 • Wyjazd w ramach EU-geniusza:)

  Wyjazd w ramach EU-geniusza:) - Obrazek 1 29 listopada uczniowie klas 5a, 5b, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
  Uczniowie oglądali wystawy: wahadło Foucaulta, o obrotach, rzeka, przeżycie, przebudowa, idee.
  Najbardziej uczniom podobała się wystawa "Rzeka". Na niej Eu-geniusze oglądali: oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania oraz tamę.
  Uczniowie zwiedzali centrum nauki w ramach programu „EU-geniusz w naukowym labiryncie".

  Agnieszka Hońdo-Brudz

 • GMINNY KONKURS PLASTYCZNY "Strażacki trud"

  GMINNY KONKURS PLASTYCZNY "Strażacki trud"
  05.12.2018

  Etap gminny konkursu w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Strażacki trud". Organizatorem etapu gminnego był Zarząd OSP Gminy Chełmża oraz B. Niedziałkowska.

  Jury nagrodziło:

  kategoria kl. VII,VIII i III gimnazjum

  I m. M. Koszela SP Zelgno oddział gimnazjalny w Pluskowęsach

  II m. M. Gajewska  SP Zelgno oddział gimnazjalny w Pluskowęsach

  III m. K. Woźniak  SP Zelgno oddział gimnazjalny w Pluskowęsach

  wyróżnienie:

  W. Ciołek i A. Błażejczyk  SP Zelgno oddział gimnazjalny w Pluskowęsach

  Nagrodzone prace zosaną przekazane do etapu powiatowego.

  Dziękujemy za udział i gratulujemy :) :)

   

 • Dołączamy do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji

  Dołączamy do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji - Obrazek 1  Dołączamy do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji - Obrazek 2     We wtorek 20.11 obchodziliśmy Szkolny Dzień Tolerancji, który przygotowała grupa projektowa: Ola, Sylwia, Magda i Zuza (opiekun p. Magdalena Wawrzyniak). Celem imprezy było propagowanie wśród uczniów szacunku, życzliwości, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie
  oraz umiejętności słuchania, komunikowania się i rozumienia innych. W akcję włączył się Samorząd Szkolny, który poprowadził happening na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji.

 • Sukces w konkursie interpretacji poezji polskiej!

  Sukces w konkursie interpretacji poezji polskiej! - Obrazek 116.11.2018 nasze gimnazjalistki, Sylwia Dąbal z 3b i Aneta Błażejczyk z 3c, wzięły udział w XVIII Konkursie Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej zorganizowanym przez SP Warszewice i BCK w Łubiance. Obie interpretacje tak spodoboły się profesjonalnemu jury, że dwie najwyższe nagrody trafiły do naszych uczennic. Sylwia wierszem "Pieśń o fladze" zdobyła I miejsce, a Aneta  "Gawędą o miłości do ziemi ojczystej" II. przepiękny konkurs i wielki sukces trzecioklasistek:) Gratulujemy:)

 • Ortograficzny sukces

  Ortograficzny sukces - Obrazek 17 listopada 2018 roku odbył się w Toruniu konkurs "O Pióro Starosty Toruńskiego ". Nasza uczennica - Oliwia Osiak - zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy! Jesteśmy dumni.

 • Szkolne obchody Święta Niepodległości

  Szkolne obchody Święta Niepodległości - Obrazek 19 listopada przyłączyliśmy do ogólnopolskiej akcji i o 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób rozpoczęliśmy obchody tej ważnej rocznicy w historii Polski. W czasie imprezy przygotowanej przez p. I. Pietrowską i p. B. Niedziałkowską było trochę poważnie, trochę wzruszająco, trochę radośnie, ale w każdej chwili na pewno uroczyście. Na początku obejrzeliśmy Animowaną historię Polski, potem wyniki sondy wśród uczniów "Czym dla mnie jest wolność" (materiał przygotowany przez Gimplus TV). Słuchaliśmy fragmentów znanych polskich utworów literackich, poetyckich recytacji polskiej poezji (w wykonaniu p. R. Szymeckiej i p. D. Zdrojewskiej), polskich pieśni i piosenek. Nie zabrakło zadań dla klas (układaliśmy godło z puzzli, definiowaliśmy współczesnego patriotę, odgadywaliśmy tytuły i wykonawców znanych polskich utworów, rozszyfrowaliśmy kody do kłódek, by w nagrodę dostać coś słodkiego). Na koniec wszyscy zatańczyliśmy poloneza. Dziś wszyscy byliśmy po prostu Polakami.
  Zapraszamy do Albumu fotograficnego:)

 • Zebrania Rodziców

  We wtorek, 13.11.2018 , o godz.16.00 odbedą się w budynku naszej szkoły w Pluskowęsach spotkania Rodziców uczniów klas 7, 8 SP i 3 gimnazjum z wychowawcami klas. 

 • Kampania społeczna z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski - październik 2018

  Realizacji kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski  i projektu JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE w Szkole Podstawowej w Zelgnie/Gimnazjum w Pluskowęsach podjęli się uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunem panią Marią Więcławską w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
  W działania projektowe zangażowali się także rodzice uczniów. 
  3 października 2018r. odbył się wyjazd grupy projektowej i grupy uczniów z III klasy gimnazjum do Torunia. W pierwszej części młodzież odwiedziła  Warsztaty terapii zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych, gdzie spotkała się z niewidomymi uczestniczkami tych zajęć i ich opiekunami. Panie opowiedziały o swoim życiu jako osób niewidomych, o tym, jak straciły wzrok  i jak radzą sobie w codziennych sytuacjach w domu i poza nim. Przybliżyły gościom zasady posługiwania się alfabetem Braille'a, uczyły pisania zarówno za pomocą tabliczki, jak i maszyny brailowskiej. i pokazały narzędzia, które ułatwiają życie osobom niewidomym tj. mówiące telefony, czytaki, zegarki, czujniki do wlewania płynów , mapy, igły do szycia itp. Uczniowie przeszli też krótki kurs pomocy w poruszaniu się z użyciem białej laski. Zajęcia te były źródłem dużego wzruszenia i niezapomnianych wrażeń dla obydwu stron i bardzo uwrażliwiły młodzież na potrzeby niewidomych.
  Druga część wyjazdu była poświęcona na wizytę w Niewidzialnym Domu. Pokazuje on świat z wyłączeniem zmysłu wzroku. Na prośbę organizatorów nie opowiadamy, na czym polega pobyt w tym miejscu. Po wizycie na tej wystawie gimnazjaliści wraz z zaangażowanymi rodzicami i opiekunem udali się na spacer po toruńskiej starówce w poszukiwaniu udogodnień przeznaczonych dla osób niewidomych - na przykład makiety średniowiecznego miasta i plansze z napisami w alfabecie Braille`a.
  16 października 2018r. odbyła się prezentacja projektu gimnazjalnego w III klasach gimnazjum i VIII klasach szkoły podstawowej.  W sali lekcyjnej przygotowana została Niewidzialna Wystawa. W zupełnej ciemności uczniowie wykonując zadania przygotowane przez grupę projektową mogli wczuć się w położenie osób, które nie widzą. Posługiwali się głównie dotykiem i słuchem - musieli znaleźć dla siebie miejsce siedzące, rozpoznawać osoby, z którymi rozmawiają, czy wreszcie dotykiem rozpoznawali różne przedmioty. Następnie zapoznali się z prezentacją multimedialną oraz fimikami instruktażowymi, jak pomóc osobom niewidomym. 
  Dzięki uprzejmości Polskiego Związku Niewidomych młodzież mogła zapoznać się z działalnością m.in maszyny brailowskie, spróbować opanować zasady alfabetu Braille`a i obejrzeć urzadzenia uławiające życie niewidomym np. czujniki cieczy, czytaki, czujniki kolorów itp.
  18 października 2018r. Gimnazjum w Pluskowęsach, a następnie Szkołę Podstawową w Zelgnie odwiedził pan Grzegorz Dudziński - niewidomy dziennikarz z Fundacji Otwarta Przestrzeń Światłownia z Bydgoszczy, który podczas spotkania z całą społecznością szkolną zaprezentował Instrukcję obsługi niewidomego. Opowiedział o swoim życiu przed i po utracie wzroku, działalności fundacji i kawiarni artystycznej Światłownia, pokazał jak zachowywać się w stosunku do niewidomych. Wystapienie pana Grzegorza wywołało wiele emocji, dzieci i młodzież zadawała wiele ciekawych, czasem bardzo zaskakujących pytań.
  Ostatnim działaniem w ramach kampanii i projektu JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE było włączenie się nauczycieli plastyki do konkursu na kartkę pocztową dla niewidomych, taką, którą można obejrzeć i odczytać bez użycia wzroku.

 • Turniej szachowy

  Turniej szachowy - Obrazek 1Grupa projektowa z 3b zorganizowała (z pomocą p. Iwony Pietrowskiej - instruktora szachowego) dla naszych uczniów turniej szachowy. Najlepszym w zmaganiach przy szachownicy okazał się Michał Rozworski z 3a. W zawodach wzięły udział 3 dziewczyny. Najlepsza była Oliwia Osiak z 3c. Brawo dla wszystkich miłośników królewskiej gry!!!

 • Szantowo

  Szantowo - Obrazek 1 Szantowo - Obrazek 223 października uczestniczyliśmy w AUDYCJI MUZYCZNEJ. Tym razem poznaliśmy historię muzyki szantowej. I mogliśmy też pośpiewać żeglarskie piosenki...

 • Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie.

  Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie. - Obrazek 1 Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie. - Obrazek 218 pażdziernika pan Grzegorz Dudziński z fundacji Otwarta Przestrzeń Światłownia przybliżył nam świat osób niewidomych w ramach projektu JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE. Opiekunem i inicjatorką spotkania była p. Maria Więcławska, której dziekujemy za umożliwienie uczestniczenia w tak niezwykłej lekcji życia. Wkrótce szersza informacja z realizowanego projektu:)

 • Trochę o wolontariacie... nie tylko szkolnym...

  Trochę o wolontariacie... nie tylko szkolnym... - Obrazek 1 Trochę o wolontariacie... nie tylko szkolnym... - Obrazek 217 października odbyło się w naszej szkole podsumowanie działań wolontariackich z poprzedniego roku, Z tej okazji wystąpił też p. Łukasz Izydorski, który spędził swoje wakacji w Zambii w ramach wolontariatu zagranicznego.Pan Łukasz opowiedział nam, jak wygląda prawdziwy i odpowiedzialny wolontariat, pokazał zdjecia ze swojego pobytu w dalekiej Afryce. teraz już wiemy, dokąd trafiły nasze kaszki i materiały higieniczne, które zbieraliśmy w ubiegłym roku. Ciekawy przekaz od naszego geografa na pewno spowoduje, że w tym roku jeszcze chętniej włączymy się do zbiórki dla afrykańskich dzieci.  Spotkanie z panem Łukaszem zawdzięczamy p. Szymeckiej, opiekunce SU i Rady Wolonrtariatu w naszym budynku.

 • Plastyczny sukces!!!

  Plastyczny sukces!!! - Obrazek 1 Plastyczny sukces!!! - Obrazek 2W Powiatowym Konkursie Plastycznym "Mieszkam w ciekawym miejscu - niepodległa od stu lat" wśród nadesłanych 500 prac laureatami zostali nasi uczniowie: nagroda Aneta Błażejczyk IIIc, wyróżnienie Marcel Parzyszek VIIb. GRATULUJEMY niezwykle utalentowanym uczniom i ich opiekunce, p. Beacie Niedziałkowskiej:)

 • Dzień Edukacji Narodowej tuż, tuż...

  Dzień Edukacji Narodowej tuż, tuż... - Obrazek 1 Dzień Edukacji Narodowej tuż, tuż... - Obrazek 212 października obchodziliśmy święto wszystkich pracowników szkoły. Panie B. Niedziałkowska i R. Szymecka przygotowały z uczniami piękny apel, w czasie którego nie zabrakło wzruszajacych piosenek, poważnych wierszy i zabawnych tekstów o relacjach nauczyciel - uczeń;). Życzenia i bukiet róż złożyli na ręce pani wicedyrektor przedstawiciele SU. Na koniec p. Marzena Nowacka podziękowała wszystkim za trud wkładany w pracę i życzyła, by szkoła była dla nas zawsze miejscem przyjaznym i miłym.

 • Z ziemniakiem w tle... Spotkanie integracyjne uczniów, rodziców i nauczycieli:)

  Z ziemniakiem w tle... Spotkanie integracyjne uczniów, rodziców i nauczycieli:) - Obrazek 1 5 pażdziernika na boisku naszej szkoy odbyło się spotkanie integracyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Było ognisko, ziemniaczane przysmaki, słodkie słodkości i zabawy sportowe:) Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić to słoneczne popołudnie razem z nami. Spotkanie odbyło w bardzo miłej atmosferze. Pani wicedyrektor, M. Nowacka, bardzo dziękuje wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy wsparli organizację imprezy. 

  Migawki w albumie foto. A niedługo też i filmik, bo oczywiście nie zabrakło na imprezie naszej szkolnej telewizji;)

 • 3a na trampolinach:)

  3a na trampolinach:) - Obrazek 13.10.2018 roku klasa 3a wraz z wychowawcą p. R. Szymecką i trenerem p. M. Zającem udała się na wycieczkę do toruńskiego parku trampolin. Wszyscy dobrze się bawili. Po intensywnych zabawach gimnastycznych udali się do kina. To był udany wyjazd.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Zelgnie
  Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Zelgnie, Budynek Pluskowęsy
  Pluskowęsy 71
  87-140 Chełmża
 • 056 675 35 68

Galeria zdjęć